Hány tekerés a lakás egyetlen éjszakája? És hány kilométert lehet megspórolni, ha a készenléti állapot helyett ki van kapcsolva a kábeltévé dekódere, és még néhány lámpa? Sokat.
Nem véletlen, hogy a világ bringásait gyorsan meghódították a dinamót helyettesítő az elemes lámpák, hiszen két fél wattos izzó energiaellátása is érezhetően több erőbedobást követelt a kerékpárosoktól. Ha pedig akkora dinamót kellene tekerni, hogy egy teljes háztartást ellásson, ahhoz egy ember biztosan nem lenne elég.
Az ELMŰ Energiapersely olyan programmal állt elő, ami segít átérezni, hogy az áramszámla mögötti átlagos napi áramfogyasztás hogyan aránylik az emberi erővel megtermelhető elektromos áram mennyiségéhez. Az Energiapersely az Energiabringa névre keresztelt projektjével próbálja rádöbbenteni az embereket, hogy a naponta elhasznált áramot izomerővel megtermelni gigászi erőfeszítés lenne. Kis odafigyeléssel pedig szintén gigászi erőfeszítéseket lehet megtakarítani.
A speciális áramfejlesztő szobabiciklik április óta üzemelnek. Az első kísérleti bemutatón ötszáz vállalkozó szellemű kerékpáros hat napi együttes munkájával 2000 Wh-t sikerült összetekerni.
Az áramgyűjtés azóta is folyik, sőt verseny is lett belőle.
Az Energiabringa országos körútjának bármelyik állomásán végrehajtott tekerésért a bringás egy kódot kap, amivel a Facebookon megtudhatja, erőműként mennyit termelt, és az eredményével hányadik a listán.
Az áramszolgáltató takarékossági programjához, az Energiaperselyhez tartozó bringás akcióban résztvevők hat kategóriában mérhetik össze áramfejlesztő képességüket. 30-30 kategóriagyőztes a tapasztalaton kívül kerékpáron használható elemtöltő szettet és akkumulátorokat kap ajándékba.
Rövidesen mi is kipróbáljuk, lesz-e belőlünk erőmű… A legközelebbi energiabringa-lehetőségeket pedig a jobboldali dobozban látjátok majd hamarosan. (x)